20. 11. 2022

Čas pro děti

Čas, co je to čas? Vše má svůj čas, čas na hru, čas na spánek, čas na různé aktivity, čas na přátelé, čas na svou rodinu, čas na mne samotnou….

Čas, který věnujeme malým dětem se nám mnohonásobně vrátí v podobě jiného náhledu na svět, zjištění, že každý den něco společně s dětmi objevujete, každý den vás překvapí novou hláškou, každý den vidíme jeho pokroky, naučí nás se na věci dívat z jejich úhlu pohledu a užijeme si s nimi spoustu pohody a štěstí. Nelitujme času, který dáváme dětem, buďme k nim vstřícní, chápaví a zejména trpěliví, naučí nás zpomalit, zastavit se, užít si úspěchy a uvědomit si co je pro nás důležité, ujasnit si i své životní cíle.

Čas, který plyne všem stejně, nemůžeme ho zpomalit, ani zrychlit, ani ho nijak obejít, plyne a není v našich silách ho vrátit zpět. Proto si važme každé chvilky, kterou strávíme se svými dětmi, tento čas je vzácný a ničím nenahraditelný. Dejme ho svým dětem tolik kolik budou potřebovat a respektujme jejich časové potřeby. Ne vždy tomu tak bude, přijde období, kdy, již budou chtít trávit více času se svými vrstevníky, či se svými spolužáky. Pak by nás mohlo mrzet, že v době, kdy naše dítě naši pozornost vyžadovalo, nedostalo tolik pozornosti, kolik potřebovalo. Mateřská dovolená, není skutečnou dovolenou a je velmi dobře pokud se na ni mohou podílet i otcové. Každé dítě potřebuje jak matku, která mu dává pocit jistoty, je jeho ochranitelkou, která se s ním mazlí, ke které utíká, když je mu smutno, ale také ke svému správnému vývoji potřebuje i tátu, který je tu pro to, aby ho naučil pravidlům, nebát se, naučil ho odvaze a bránit svou rodinu. Dítě potřebuje především milující a respektující rodiče, kteří mu dají dostatek volnosti a svobodného rozhodování, ale také i svou pozornost a celkovou ochranu. Jaká bude rodina, takové bude dítě. Dítě přebírá jako své hodnoty, hodnoty, které uznává jeho rodina, co je správně a co je špatně se učí především ve své rodině, od mámy a táty. Tak jak to mají mezi sebou máma a táta, tak to má dítě mezi svými kamarády a v rodině. Role matky je snad ta nejtěžší a nejodpovědnější role, jakou všechny ženy mají a podpora jejich mužů jevíc než potřebná. Malé dítě vyžaduje spoustu pozornosti a času, který je potřeba ještě rozdělit jako pozornost případně druhému dítěti, či dalším dětem v rodině, na regeneraci, na domácí práce a vše je nutné nějakým způsobem skloubit. Děti by neměly být v rodině vetřelci, ale hlavně její součástí, a proto je vhodné stanovit priority a plánovat činnosti tak, aby mohly být přítomny veškerého dění v rodině, plánovat společně všechny aktivity, tak aby byly vhodné i pro děti a mohly se jich účastnit. Účastí při aktivitách v rodině, při společných činnostech, při vaření, při stolování, při společných výjezdech, při odpočinku, při čtení, při společných hrách, dítě získává spoustu nových poznatků, které určitě později využije, naučí se chápat svět takový jaký je, získá základy a vztah k přírodě, k pracovním činnostem, rozvíjí si svou slovní zásobu, řeč, myšlení, fantazii a představivost.

Copyright © 2024 PaedDr. Iva Tomášková
Vytvořil Petr Smejkal
envelopephone-handset